Program

Festivaltema: Arketyper

Døden, englen, (vidunder-)barnet, rivalen og skaberen/kunstneren. Disse karakterer har fået hver deres koncert på festivalen 2019. Men hvad har de til fælles? De er billeder som vi alle har et forhold til, og vores helt egen opfattelse af, hvor forskellig vores alder eller baggrund end måtte være. De er også billeder som Bach, Beethoven, Schumann og Liszt havde et forhold til. De er alment menneskelige arketyper.

Årets festivaltema 'Arketyper' refererer til psykologien hvor begrebet bruges af Jung som beskrivelse af universelle og ubevidste psykiske mønstre der påvirker den måde vi handler og oplever verden på. Arketyper ligger til grund for de symboler vi møder i f.eks. drømme, litteratur og eventyr på tværs af kulturer og tidsperioder.

Jung mente at arbejdet med arketypiske motiver førte til ny personlig balance og helhed. Med disse ord ønsker vi god fornøjelse med Kammermusikfestivalen på Lundsgaard Gods 2019

Trio con Brio Copenhagen, kunstnerisk ledelse

Programmet kan downloades som PDF her.

Køb partoutkort til hele festivalen.

Torsdag d. 8. august kl. 19.30
Anexet, Lundsgaard Gods
Åbningskoncert
Wunderkinder

W. A. Mozart: Klavertrio i E-dur KV 542 (1788)
Trio con Brio Copenhagen

S. Prokofiev Uddrag af 10 stykker fra 'Romeo og Julie' op.75 (1937)
Arrangeret for klavertrio
Trio con Brio Copenhagen

E. W. Korngold: Suite 'Much ado about nothing' op. 11 (1920)
Andrej Bielow, violin
Severin von Eckardstein, klaver

------------------------

F. Mendelssohn: Oktet op. 20 (1825)
Christiano Gualco, violin
Paolo Andreoli, violin
Andrej Bielow, violin
Soo-Jin Hong, violin
Simone Gramaglia, bratsch
Nicholas Swensen, bratsch
Giovanni Scaglione, cello
Jonathan Swensen, cello

Køb billet

Fredag d. 9. august kl. 11.00
Gårdbutikken, Lundsgaard Gods
Dagens Musikstykke

Et lille uddrag eller en enkelt sats af aftenens koncertprogram præsenteres i gårdbutikken hvor det også vil være muligt at smage på et udvalgt lokalt produkt

Gratis adgang

Fredag d. 9. august kl. 12.00
Mødested ved Anexet, Lundsgaard Gods
Økosafari

 

Godsejer Rudolf Iuel viser rundt på det økologiske landbrug ved Lundsgaard Gods med overraskelser undervejs

Gratis adgang

Fredag d. 9. august kl. 14.00
Anexet, Lundsgaard Gods
Hjørnet

 

Inviterede gæster mødes til en uformel snak om musik på scenen i Anexet

Gratis adgang

Fredag d. 9. august kl. 19.00
Anexet, Lundsgaard Gods
Beethovens
Arketyper

 

L. v. Beethoven: Strygekvartet i f-mol op. 95 (1810)
Quartetto di Cremona

L. v. Beethoven: Violinsonate i G-dur op. 96 (1812)
Andrej Bielow, violin
Severin von Eckardstein, klaver

-------------------------------

L. v. Beethoven: Klavertrio i B-dur op. 97 'Ærkehertugtrioen' (1811)
Trio con Brio Copenhagen

Køb billet

Fredag d. 9. august kl. 22.00
Kerteminde kirke
Eventyrkoncert

C. Debussy: Fra Images bind 2 nr. 1: Cloches à travers les feuilles og nr. 2: Et la lune descend sur le temple qui fut (1907)
Severin von Eckardstein, klaver

G. Puccini: Crisantemi, elegi (1890)
Quartetto di Cremona

L. Janáček: Uddrag af Pohádka (1910)
Soo-Kyung Hong, cello
Jens Elvekjær, klaver

A. Arensky: Fra kvartet i a-mol op. 35, 2. sats: Tema med variationer (1894)
Soo-Jin Hong, violin
Nicholas Swensen, bratsch
Soo-Kyung Hong, cello
Jonathan Swensen, cello

A. Dvořák: Fra Klavertrio op. 65, 3. sats Poco adagio (1883)
Trio con Brio Copenhagen

Køb billet

Lørdag d. 10. august kl. 12.00
Gårdbutikken, Lundsgaard Gods
Dagens
Musikstykke

 

Et lille uddrag eller en enkelt sats af aftenens koncertprogram præsenteres i gårdbutikken hvor det også vil være muligt at smage på et udvalgt lokalt produkt

Gratis adgang

Lørdag d. 10. august kl. 13.00
Anexet, Lundsgaard Gods
Hjørnet

 

Inviterede gæster mødes til en uformel snak om musik på scenen i Anexet

Gratis adgang

Lørdag d. 10. august kl. 15.00
Anexet, Lundsgaard Gods
Quizkoncert

 

Musikalsk quiz med masser af koncertindslag og mulighed for at vinde flotte præmier.
Hemmeligt program!

Køb billet

Lørdag d. 10. august kl. 19.30
Anexet, Lundsgaard Gods
Englen og
Det Guddommelige

 

A. Scriabin: Præludium op. 16 nr. 1 (1895)
Severin von Eckardstein, klaver

O. Messiaen: Fra Quatuor pour la Fin du Temps - Louange à l'Éternité de Jésus (1940)
Jonathan Swensen, cello
Severin von Eckardstein, klaver

A. Scriabin: Sonate nr. 7 op. 64 (1911)
Severin von Eckardstein, klaver

O. Messiaen: Fra Quatuor pour la Fin du Temps - Louange à l'Immortalité de Jésus (1940)
Soo-Jin Hong, violin
Severin von Eckardstein, klaver

-----------------------

L. v. Beethoven: Strygekvartet i a-mol op. 132 'Heiliger Dankgesang' (1825)
Quartetto di Cremona

Køb billet

Lørdag d. 10. august kl. 22.00
Anexet, Lundsgaard Gods
Døden og
Det Onde

 

F. Schubert: Fra Strygekvartet i d-mol D.810 'Døden og pigen' (1826)
2. sats: Andante con moto
Quartetto di Cremona

B. Smetana: Klavertrio i g-mol op. 15 (1854-55)
Trio con Brio Copenhagen

Køb billet

Søndag d. 11. august kl. 11.00
Anexet, Lundsgaard Gods
Ærkerivaler

A. Salieri: La Fuga
Quartetto di Cremona

W. A. Mozart: Strygekvartet i D-dur K 499 'Hoffmeister' (1786)
Quartetto di Cremona

R. Schumann: Blumenstück op. 19 (1839)
Jens Elvekjær, klaver

J. Brahms: Violinsonate nr. 1 i G-dur op. 78 (1878-89)
Andrej Bielow, violin
Severin von Eckardstein, klaver

Køb billet

Søndag d. 11. august kl. 14.00
Anexet, Lundsgaard Gods
Afslutningskoncert

G. F. Händel/J. Halvorsen: Passacaglia (1893)
Andrej Bielow, violin
Jonathan Swensen, cello

C. Franck: Klaverkvintet i f-mol (1879)
Quartetto di Cremona
Severin von Eckardstein, klaver

--------------------------

J. Brahms: Klaverkvartet i g-mol op.25 (1861)
Trio con Brio Copenhagen
Nicholas Swensen, bratsch

Køb billet

Ret til ændringer i programmet forbeholdes.