Program

Festivaltema: ARV

 

Torsdag d. 4. august kl. 17.00
Anexet, Lundsgaard Gods
Hjørnet I

 

Foredrag med gratis adgang

Torsdag d. 4. august kl. 19.30
Anexet, Lundsgaard Gods
Åbningskoncert: Rødder

 

Bach/Busoni: Orgel-Choralvorspiele ’Nun komm, der heiden Heiland’ BWV
599 og ’Ich ruf zu dir, herr Jesu Christ’ BWV 639
Enrico Pace, klaver

Benjamin Britten: Phantasy Quartet op. 2
Soo-Eun Hong, obo; Andrej Bielow, violin; Nils Mönkemeyer, bratsch;
Natalie Clein, cello

Zoltán Kodály: Fra Duo for violin og cello op. 7
Michael Germer, violin; Soo-Kyung Hong, cello

Dmitri Sjostakovitj Strygekvartet nr. 7 op. 108
Quatuor Danel

***

Johannes Brahms: Klaverkvintet op. 34
Nikolaj Szeps-Znaider, violin; Soo-Jin Hong, violin; Nicholas Swensen,
bratsch; Soo-Kyung Hong, cello; Jens Elvekjær, klaver

Fredag d. 5. august kl. 14.00
Johs. Larsen Museet
Vandringskoncert

 

Program annonceres på stedet

Fredag d. 5. august kl. 17.00
Anexet, Lundsgaard Gods
Hjørnet II

 

Familien Iuels historie v. godsejer Rudolf Iuel

Gratis adgang

Fredag d. 5. august kl. 19.00
Anexet, Lundsgaard Gods
Il Testamento

 

Johann Sebastian Bach: Choral-prelude: ”Vor deinem Thron tret ich” BWV 668
Soo-Eun Hong, obo; Michael Germer, violin; Nils Mönkemeyer,
bratsch; Soo-Kyung Hong, cello; Einars Everss, kontrabas

Dmitri Sjostakovitj: Strygekvartet nr. 15 op. 144
Quatuor Danel

***

Richard Strauss: Metamorphosen
Nikolaj Szeps-Znaider, violin; Andrej Bielow, violin; Nils
Mönkemeyer, bratsch; Nicolas Swensen, bratsch; Natalie Clein, cello;
Soo-Kyung Hong, cello; Einars Everss, kontrabas

Fredag d. 5. august kl. 22.00
Kerteminde Kirke
Natkoncert: Minder

 

Benjamin Britten: ‘Pan’ fra 6 metamorfoser efter Ovid op. 49
Soo-Eun Hong, obo

Robert Schumann: Abendlied op. 85 nr. 12
Soo-Eun Hong, obo; Jens Elvekjær, klaver

John Tavener Threnos (Lament)
Natalie Clein, cello

Vaughan Williams: Phantasy Quintet
Soo-Jin Hong, violin; Michael Germer, violin; Nils Mönkemeyer,
bratsch; Nicolas Swensen, bratsch; Natalie Clein, cello

Myroslav Skoryk: Melody
Andrej Bielow, violin; Enrico Pace, klaver

Aleksandr Borodin: Nocturne fra Strygekvartet nr. 2
Quatuor Danel

Lørdag d. 6. august kl. 14.00
Anexet, Lundsgaard Gods
"Nils Klims underjordiske rejse"

 

Koncertforestilling med Søren Sætter-Lassen over Ludvig Holbergs roman fra 1741

Lørdag d. 6. august kl. 17.00
Anexet, Lundsgaard Gods
Hjørnet III

 

Musikalsk arv v. Jens Elvekjær

Lørdag d. 6. august kl. 19.30
Anexet, Lundsgaard Gods
Oprør

 

Ludwig van Beethoven: Klavertrio op. 1 nr. 1
Trio con Brio Copenhagen

Rebecca Clarke: Sonate for bratsch og klaver
Nils Mönkemeyer, bratsch; Enrico Pace, klaver

***

Isang Yun: East-West Miniature II for obo og cello
Soo-Eun Hong, obo; Soo-Kyung Hong, cello

Mieczyslaw Weinberg: Strygekvartet nr. 6
Quatuor Danel

Søndag d. 7. august kl. 11.00
Anexet, Lundsgaard Gods
Klokker

 

Sergei Rachmaninov: Seks duetter op. 11
Jens Elvekjær, klaver; Enrico Pace, klaver

César Franck: Violinsonate i A-dur
Michael Germer, violin; Enrico Pace, klaver

Benjamin Britten: Cellosuite nr. 3 op. 87
Natalie Clein, cello

Søndag d. 7. august kl. 14.00
Anexet, Lundsgaard Gods
Afslutningskoncert: Wien

 

Wolfgang Amadeus Mozart: Obokvartet KV370
Soo-Eun Hong, obo; Andrej Bielow, violin; Nicolas Swensen, bratsch;
Soo-Kyung Hong, cello

Fritz Kreisler: Marche Miniature Viennois og Caprice Viennois
Michael Germer, violin; Jens Elvekjær, klaver

 

Dmitri Sjostakovitj: Vals fra Strygekvartet nr. 2 op. 68
Quatuor Danel

Aleksander von Zemlinsky: Trio op. 3
Trio con Brio Copenhagen

***

Franz Schubert: Forellekvintet D 667
Nikolaj Szeps-Znaider, Nils Mönkemeyer, bratsch; Natalie Clein, cello;
Einars Everss, kontrabas; Enrico Pace, klaver

Ret til ændringer forbeholdes