Program

Kammermusik på Lundsgaard

Tid
1. — 4. august 2024

Festivaltema: Tid

Festival-åbning

torsdag d. 1 august 2024 kl. 17.00
Gårdspladsen ved Anexet

Udendørs åbningsevent hvor Trio con Brio Copenhagen præsenterer highlights fra festivalens program.

Gratis adgang

Åbningskoncert: Bach to the Future

torsdag d. 1 august 2024 kl. 19.30
Anexet, Lundsgaard Gods

J. S. Bach: Uddrag fra Goldbergvariationerne for strygetrio (arr. Sitkovetsky)
Andrej Bielow, Nicholas Algot Swensen, Natalie Clein

J. Cage: 4´33’’ for strygetrio
Andrej Bielow, Nicholas Algot Swensen, Natalie Clein

P. Nørgård: Achilles og Skildpadden (1983)
David Munk-Nielsen

L. v. Beethoven Variationer over ‘Ich bin der Schneider Kakadu’ op. 121a
Trio con Brio Copenhagen

***

J. Dowland: Fantasia for guitar p.71
Jonas Egholm

D. Sjostakovitj Klaverkvintet i g-mol op. 57
Elisabeth Leonskaja, Quatuor Danel

Vandringskoncert

fredag d. 2 august 2024 kl. 14.00
Johs. Larsen Museet

Program offentliggøres på stedet

Hjørnet I

fredag d. 2 august 2024 kl. 16.30
Rustikken, Lundsgaard Gods

Er musikalsk tid en illusion/Hvornår er musik moderne?
Esben Tange m. gæster

Gratis adgang

Den glemte tid

fredag d. 2 august 2024 kl. 19.00
Anexet, Lundsgaard Gods

I. Stravinskij: Suite Italienne for cello og klaver
Natalie Clein, David Munk-Nielsen

F. Schubert: Klaversonate i a-mol D 845
Elisabeth Leonskaja

***

J. Brahms: Klaverkvartet i A-dur op. 26
Trio con Brio Copenhagen, Nicholas Algot Swensen

Natkoncert: Nostalgi

fredag d. 2 august 2024 kl. 22.00
Kerteminde Kirke

A. Piazzolla: ‘Café 1930’ fra ‘Histoire du Tango’ for violin og guitar
Andrej Bielow, Jonas Egholm

M. Ravel: ‘Oiseaux tristes’ fra Miroirs
David Munk-Nielsen

S. Rachmaninov: 3. sats: Andante fra Sonate for cello og klaver i g-mol op. 19
Natalie Clein, David Munk-Nielsen

M. Weinberg: 3. sats: Poème fra klavertrio op. 24
Trio con Brio Copenhagen

L. v. Beethoven: 3. sats: ‘Heiliger Dankgesang eines Genesenen an die Gottheit, in der Lydischen Tonart’ fra Strygekvartet i a-mol op. 132
Quatuor Danel

Nedslag 1914

lørdag d. 3 august 2024 kl. 14.00
Anexet, Lundsgaard Gods

S. Zweig: Fra Verden af i går – De første timer af krigen 1914
Søren Sætter-Lassen

E. Satie: Uddrag fra Sports et Divertissements
David Munk-Nielsen

G. Trakl: ‘Grodek’
Søren Sætter-Lassen

A. Webern: Sonate for cello og klaver (1914)
Soo-Kyung Hong, Jens Elvekjær

A. Akhmatova: Juli 1914
Søren Sætter-Lassen

Z. Kodaly: Duo for violin and cello op. 7
Andrej Bielow, Natalie Clein

F. Kafka: Dagbogsoptegnelser fra august, september og oktober 1914
Søren Sætter-Lassen

I. Stravinskij: 3 Stykker for Strygekvartet K019
Quatuor Danel

***

E. Jünger: Fra krigsdagbogen ’I stålstormen’
Søren Sætter-Lassen

M. Ravel: Klavertrio i a-mol (1914)
Trio con Brio Copenhagen

Hjørnet II

lørdag d. 3 august 2024 kl. 16.30
Rustikken, Lundsgaard Gods

Den fjerde person.
Publikums-workshop og diskussion i forbindelse med præsentation af forskningsprojekt ved Jens Elvekjær og ph.d. samt lektor på Det Kgl. Danske Musikkonservatorium Anne Gry Haugland

Gratis adgang

Jubilæums-festkoncert: Årstiderne

lørdag d. 3 august 2024 kl. 18.00
Anexet, Lundsgaard Gods

P. I. Tjajkovskij: Uddrag fra Årstiderne op. 37a
Elisabeth Leonskaja

F. Schubert: Strygekvartet i a-mol D 804 op. 29 ‘Rosamunde’
Quatuor Danel

***

‘De fire nye årstider’

L. Boulanger: D’un matin de printemps for klavertrio
Trio con Brio Copenhagen

G. Gershwin: Summertime for violin og klaver
Andrej Bielow, David Munk-Nielsen

P. I. Tjaikovskij/T. Takemitsu: ‘Herbstlied’ for bratsch og strygekvartet
Nicholas Algot Swensen, Soo-Jin Hong, Gilles Millet, Vlad Bogdanas, Yovan Markovitch

A. Piazzolla: Invierno Porteño
Trio con Brio Copenhagen, Selene Muñoz

Jubilæums-gallamiddag for publikum og medvirkende

lørdag d. 3 august 2024 kl. 20.00
Rustikken, Lundsgaard Gods

Festmiddag med musikalske overraskelser – i anledning af festivalens 10-års jubilæum under Trio con Brios kunstneriske ledelse.

NB! Billet skal tilkøbes separat – indgår ikke i partoutkort.

Schwanengesang

søndag d. 4 august 2024 kl. 11.00
Anexet, Lundsgaard Gods

C. Schumann: 3 Romancer for violin og klaver op. 22
Andrej Bielow, Jens Elvekjær

F. Schubert: Strygekvintet i C-dur D. 956
Natalie Clein, Quatuor Danel

Afslutningskoncert: Uret

søndag d. 4 august 2024 kl. 14.00
Anexet, Lundsgaard Gods

J. S. Bach: Uddrag fra Goldbergvariationerne for strygetrio (arr. Sitkovetsky)
Andrej Bielow, Nicholas Algot Swensen, Natalie Clein

G. Ligeti: Poème Symphonique for 100 metronomes (1962)
Alle medvirkende

M. Ravel: ‘La Vallée des cloches’ fra Miroirs
David Munk-Nielsen

S. Rachmaninov: Vals og Romance for 6-hændigt klaver
Elisabeth Leonskaja, Jens Elvekjær, David Munk-Nielsen

L. Boccherini: Guitarkvintet i D-dur G. 448 ‘Fandango’
Jonas Egholm, Quatuor Danel, Selene Muñoz

***

R. Schumann: Klaverkvintet i Es-dur op. 44
Elisabeth Leonskaja, Soo-Jin Hong, Andrej Bielow, Nicholas Algot Swensen, Soo-Kyung Hong

Ret til ændringer forbeholdes.